Postnummer 61053 - Mount Carroll, Illinois
Illinois | USA
| Primære by | Mount Carroll |
| Område for Postnummer 61053 | 110.4 sq mi |
| Befolkning | 2,559 |
| Mandlig befolkning | 1,258 (49.2%) |
| Kvindelig befolkning | 1,301 (50.8%) |
| Befolkningsændring fra 1975 til 2020 | -27.5% |
| Befolkningsændring fra 2000 til 2020 | -17.8% |
| Middelalder | 47.5 år |
| Mandlig middelalder | 45.7 år |
| Kvindelig middelalder | 49.2 år |
| Områdenumre | 815 |
| Nabolag | Mount Carroll |
| Koordinater | 42.11426427947975° / -89.9821295888862° |
| Relaterede Postnumre | 61042, 61043, 61044, 61046, 61050, 61051, 61052, 61054, 61057, 61059 |
Kort over Postnummer 61053 - Mount Carroll, Illinois
Interaktivt kort
Postnummer 61053 - Mount Carroll, Illinois befolkning
År 1975 til 2030
| Data | 1975 | 1990 | 2000 | 2015 | 2020 | 2025* | 2030* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Befolkning | 3.531 | 3.285 | 3.115 | 2.775 | 2.559 | 2.536 | 2.385 |
| Befolkningstæthed | 12,3 / km² | 11,5 / km² | 10,9 / km² | 9,7 / km² | 8,9 / km² | 8,9 / km² | 8,3 / km² |
* Forventet
Kilder: JRC (European Commission's Joint Research Centre) arbejde på GHS built-up gridEtnisk demografi i Postnummer 61053 - Mount Carroll, Illinois
Postnummer 61053 - Mount Carroll, Illinois befolkningsændring fra 2000 til 2020
Fald på 17.8% fra år 2000 til 2020
| Beliggenhed | Ændring siden 1975 | Ændring siden 1990 | Ændring siden 2000 |
|---|---|---|---|
| Postnummer 61053 - Mount Carroll, Illinois | -27.5% | -22.1% | -17.8% |
| Mount Carroll | +16.2% | -7.7% | -20.8% |
| Illinois | +16.2% | +9.2% | +3.4% |
| USA | — | — | — |
Kilder: JRC (European Commission's Joint Research Centre) arbejde på GHS built-up grid
Postnummer 61053 - Mount Carroll, Illinois medianalder
Medianalder: 47.5 år
| Beliggenhed | Middelalder | Median alder (kvinde) | Median alder (mand) |
|---|---|---|---|
| Postnummer 61053 - Mount Carroll, Illinois | 47.5 yrs | 49.2 yrs | 45.7 yrs |
| Mount Carroll | 44.5 yrs | 46.8 yrs | 41.9 yrs |
| Illinois | 36.6 yrs | 37.9 yrs | 35.3 yrs |
| USA | 37.4 yrs | 38.7 yrs | 36.1 yrs |
Kilder: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
Postnummer 61053 befolkningstæthed
Befolkningstæthed: 23,2 / mi²
| Beliggenhed | Befolkning | Areal | Tæthed |
|---|---|---|---|
| Postnummer 61053 | 2.559 | 110,4 sq mi | 23,2 / mi² |
| Mount Carroll | 1.398 | 2,003 sq mi | 698 / mi² |
| Illinois | 12,9 million | 57.913,5 sq mi | 223 / mi² |
| USA | 321,6 million | 3.796.740,8 sq mi | 84,7 / mi² |
Kilder: JRC (European Commission's Joint Research Centre) arbejde på GHS built-up grid
Postnummer 61053 - Mount Carroll, Illinois historisk og forventet befolkning
Estimeret befolkning fra 1830 til 2100
Kilder:
- JRC (European Commission's Joint Research Centre) arbejde på GHS built-up grid
- CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
- [Link] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.
Statestik og demografi for Postnummer 61053 - Mount Carroll, Illinois
| Befolkning | 2,559 |
| Husholdninger på Postnummer 61053 - Mount Carroll, Illinois | 1,425 |
| Folk pr. husstand | 2.45 |
| Gennemsnitlig husværdi | $77,500 |
| Indtægt pr. husholdning | $35,156 |
Virksomhedskoncentration i Postnummer 61053 - Mount Carroll, Illinois

Brancher
Virksomhedsfordeling efter branche i Postnummer 61053 - Mount Carroll, Illinois
| Industribeskrivelse | Antal virksomheder | Gennemsnitlig alder for erhvervslivet |
|---|---|---|
| Bilværksteder | 4 | 30.3 year |
| Hæveautomater | 13 | — |
| Hoteller og moteller | 6 | — |
| Indkøb | 1 | 22.6 year |
| Indkøb Andet | 6 | 27.2 year |
| Isenkræmmere | 5 | 32.2 year |
| Læger og kirurger | 4 | — |
| Opførelse af bygninger | 3 | 25.2 year |
| Religion | 1 | 115.3 year |
| Restauranter | 12 | 27 year |
| Virksomheder | 1.409 |
| Anslået samlet omsætning | ~184,8 mio. US$ |
| Medianomsætning pr. virksomhed | ~403,5 t US$ |
| Estimerede job | 1.077 |
| Anslået lønsum | ~43,8 mio. US$ |
| Brancher | Virksomheder | Samlet omsætning | Median | Job |
|---|---|---|---|---|
| Handel med biler og motorcykler og reparation heraf | 108 | ~112,6 mio. US$ | ~524,1 t US$ | 224 |
| Sundhedsvæsen Og Sociale Foranstaltninger | 75 | ~11,7 mio. US$ | ~483,6 t US$ | 123 |
| Fast ejendom | 21 | ~8,5 mio. US$ | ~864,4 t US$ | 23 |
| Bygge- Og Anlægsvirksomhed | 41 | ~8,4 mio. US$ | ~682,1 t US$ | 39 |
| Andre Serviceydelser | 87 | ~6,4 mio. US$ | ~187,7 t US$ | 70 |
| Transport Og Godshåndtering | 21 | ~6,1 mio. US$ | ~555,8 t US$ | 34 |
| Overnatningsfaciliteter Og Restaurationsvirksomhed | 40 | ~5,8 mio. US$ | ~194,6 t US$ | 113 |
| Kultur, Forlystelser Og Sport | 51 | ~5,6 mio. US$ | ~195,5 t US$ | 50 |
Største virksomheder efter anslået omsætning
- Team Products Inc — Mount Carroll · ~29,6 mio. US$
- Kunes Country Auto Group, Inc. - Jeep — Mount Carroll · ~21,2 mio. US$
- Pro TEC metal's — Mount Carroll · ~11,1 mio. US$
- Kunes' Country Auto Group, Inc. Ford — Mount Carroll · ~5,1 mio. US$
median fra 196 af 1.409 virksomheder med estimater Estimat baseret på moderate signaler
Postnummer 61053 - Mount Carroll, Illinois — Omsætningstendens
Virksomhedernes medianomsætning efter år
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medianomsætning pr. virksomhed | ~289,6 t US$ | ~286,9 t US$ | ~329,7 t US$ | ~341,5 t US$ | ~358,8 t US$ | ~356,8 t US$ |
Omsætning modelleret for de samme 194 virksomheder i alle år. Estimat baseret på moderate signaler
Virksomhedsfordeling efter pris for Postnummer 61053 - Mount Carroll, Illinois
Human Development Index (HDI)
Statistisk sammensat indeks over forventet levealder, uddannelse og indkomst pr. Indbygger.
Kilde: [Link] Kummu, M., Taka, M. &Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4
Postnummer 61053 - Mount Carroll, Illinoiss bruttonationalprodukt (BNP)
BNP per indbygger, KKP (faste internationale $ fra 2017)
| Data | 1990 | 1995 | 2000 | 2005 | 2010 | 2015 | 2020 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BNP per indbygger | $64.828 | $70.985 | $97.550 | $105.149 | $107.916 | $126.190 | $117.799 | $125.727 |
| Samlet BNP | $245,8 mio. | $272,2 mio. | $355,4 mio. | $367 mio. | $363,7 mio. | $409,2 mio. | $355,4 mio. | $379,4 mio. |
Kilde: [Link] Kummu, M., Kosonen, M. & Masoumzadeh Sayyar, S. Downscaled gridded global dataset for gross domestic product (GDP) per capita PPP over 1990–2022. Sci Data 12, 178 (2025) doi:10.1038/s41597-025-04487-x
Postnummer 61053 CO2-udledning
Kuldioxid (CO2) -emissioner pr. Indbygger i ton pr. År
| Beliggenhed | CO2-udledning | CO2-emissioner pr. Indbygger | CO2-emissioner Intensitet |
|---|---|---|---|
| Postnummer 61053 | 51,079 tn | 19.96 tn | 462.5 tons/mi² |
| Mount Carroll | 27,891 tn | 19.95 tn | 13,921.7 tons/mi² |
| Illinois | 258,230,858 tn | 20 tn | 4,458.9 tons/mi² |
| USA | 5,664,619,810 tn | 17.62 tn | 1,492 tons/mi² |
Kilder: [Link] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a
Postnummer 61053 CO2-udledning
| 2013 CO2-udledning (tons/år) | 51,079 tn |
| 2013 CO2-udledning (tons/år) per indbygger | 19.96 tn |
| 2013 CO2-udledningsintensitet (tons/mi²/år) | 462.5 tons/mi² |
Naturlige farer
Relativ risiko ud af 10
| Fare | Risikoniveau |
|---|---|
| Flood | Høj (9) |
* Risiko, især for oversvømmelse eller skred, er muligvis ikke for hele området.
Nylige jordskælv i nærheden
Størrelse 3.0 og større
Om vores data
Dataene på denne side er estimeret ved hjælp af en række offentligt tilgængelige værktøjer og ressourcer. Det er leveret uden garanti og kan indeholde unøjagtigheder. Brug på eget ansvar.